Komplektā ar puķēm…

9. marts, 2010

1089817_BIG_1260966144Reiz senajos padomju gados bija tāds laiks, kad alkoholu varēja nopirkt “uz taloniem”, pa “blatu” vai kopā ar puķu pušķi (tiesa, toreiz tas bija tikai Sovetskoje Šampanskoje). Ap astoto martu darījuma abas sastāvdaļas bija derīgas, tā teikt – puķes dāmai, pārējais .. Taču, pārejā laikā … kur likt visumā dārgo, bet nekam nederīgo un ātri vīstošu tulpju bunti!? .. ja vajadzēja tikai šampi.

Šis “komplekts” nāca atmiņā nupat, kad “pirmssvētku” noskaņās Saeimā pieņemti grozījumi Imigrācijas likumā par trešo valstu pilsoņu tiesībām iegūt “šampi” jeb pastāvīgu uzturēšanās atļauju ES (arī Šengenas līguma) valstī Latvijā, ja vien šie trešo valstu pilsoņi komplektā nopērk puķu … vai , piedodiet, veic nenovērtējamu investīciju Latvijas ekonomikā.

Atceros, 1993.-1994. gadā, būdams Austrālijā, sekoju, kā tā laika Austrālijas valdība cīnījās par iespēju iegūt investīcijas un, galvenais, nākotnē lojālus, izglītotus un, neslēpsim, bagātus rezidentus no Honkongas, kuru 1997. gada julijā, saskaņā ar līgumu, gatavojās pārņemt komunistiskā Ķīna. “Biļete” šai pastāvīgai uzturēšānās atļaujai bija 400 000 AUD, un iegūt šādus rezidentus multikulturālai Austrālijai bija ģeopolitiski svarīgi.

Vai tas, ka kāds NVS pilsonis nopērk kādu no attīstītāju sabūvētajām un banku finansētajām mājām vai dzīvokļiem, kaut ko dod Latvijas ekonomikai? Tas ļauj neveiksmīgajam attīstītājam samazināt ķīlas apjomu un bankai atgūto naudu nosūtīt “mātes” bankai vairumā gadījumu – ārpus Latvijas. Latvijas iedzīvotājiem tik trūkstošie vidējie kvadrātmetri uz “deguna”, par ko tik ļoti rūpējās attīstītāji un finansētāji “buma” gados, aizies citiem “deguniem”, kas samaksās vairāk. Tas, starp citu, ļaus šīm mājām noturēties cenā (un joprojām nebūt pieejamām vietējiem cilvēkiem), jo tām līdzi nāk …. pareizi, “šampanietis” jeb pastāvīga uzturēšanās atļauja Šengenā!

Īstenībā ar Imigrācijas likuma grozījumiem kā šampanieti Latvijas politiķu vairākums tirgo ne jau Latvijas ieejas biļeti, bet gan Šengenas. Jo to “puķu pušķi” – Latvijas īpašumu un tiesības te uzturēties – šādi investori var iegūt jau šobrīd.

Bēdīgi un pretīgi, ka Latvijā ir politiķi, kuri gatavi pakļauties ne tikai biznesa spiedienam, bet īstenībā veic daudz bīstamāku soli – rada augsni vēl vienam pilienam, kas parāda Latvijas arvien lielāko sasaisti ar NVS un Krievijas interesēm ES (šāds veidoklis ir acīmredzams arī rietumos, skat. neseno The Economist publikāciju).

Bet, kas gan puķu pārdevējiem daļas gar reputāciju…

Atslēgvārdi: ,

Atstājiet komentāru